Na protestní shromáždění proti zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) přišlo dnes v Pardubicích hned na začátku akce kolem 250 lidí. Další účastníci přicházeli i po zahájení.

„Ondráček je symbol návratu ke starým pořádkům, neprojevuje lítost, jak se choval kolem revoluce. Zlehčuje situaci před rokem 1989. Takový člověk nemá v čele komise pro GIBS co dělat,“ řekl ČTK jeden z pořádajících Vojtěch Jirsa.

Pardubice se připojily k petiční výzvě za volbu nového předsedy komise pro GIBA na poslední chvíli, asi dvě hodiny před zahájením přišla médiím tisková zpráva a na facebooku se objevila událost o konané akci. Pro pořadatelku Kateřinu Jirsovou to byl první veřejný protest, který se týká politiky.

„Měli jsme v plánu jet do Prahy, ale nakonec jsme spontánně vytvořili facebookovou událost pro Pardubice. Jsme nadšení, takovou účast jsme nečekali,“ řekla Jirsová.

Někteří příchozí si přinesli i transparenty, jeden nesl nápis „Trpělivost přetekla, bolševiky do pekla“. Akce se dnes koná v Praze a v další desítce měst v republice. Pardubičtí pořadatelé přečetli petiční vzkaz a vyzvali příchozí k podpisu.

„Podepsal jsem petici s celou rodinou. Vadí mi to. Je to absolutně amorální, tento člověk by se v této pozici vůbec neměl vyskytovat,“ řekl ČTK zpěvák pardubické kapely Vypsaná fiXa Michal Mareda.

Sněmovna zvolila bývalého policistu do čela komise v pátek, a to až na potřetí. V roce 1989 zasahoval jako policista proti demonstracím kritiků tehdejšího režimu. Ondráček může být z funkce odvolán nejdřív za měsíc, odhadl poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL), který dnes s dalšími straníky přišel petici podepsat. Bod se musí dostat na jednání Sněmovny a získat většinu.

„Kdyby vystoupil ve Sněmovně a řekl: ‚Byl jsem mladý, blbý‘. Tak ho nebudu volit, ale budu to brát jako slovo chlapa. Vadí mi v čele komise, ať je členem komise, s tím nemám žádný problém. Má být předsedou komise, která kontroluje činnost bezpečnostních složek, to je po 29 letech od listopadu nepřijatelné,“ řekl Výborný.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner