Až 2000 Izraelců dnes přišlo na demonstraci proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, jehož trestní stíhání doporučila tento týden policie za údajné úplatkářství a zneužití pravomoci. V Tel Avivu je to už 65. protivládní protest v řadě. Svolávány jsou každý týden jako reakce na údajnou korupci vlády. Ten dnešní je první po vyjádření policie k Netanjahuovi.

Účastníci dnešní akce vyzývali generálního prokurátora, aby se co nejrychleji vyjádřil k doporučení o soudním stíhání premiéra. Korupčníku, jdi domů, Ani doprava, ani doleva, ale přímo; Vláda národa, ne kapitálu; Vyšetřovaný Bibi je nebezpečí pro Izrael, stálo na transparentech, na nichž byl premiér označen přezdívkou Bibi.

V Izraeli roste tlak na to, aby Netanjahu rezignoval. Premiér ale vinu popírá a je si jist, že z policejního vyšetřování nic nevzejde. Z policejní zprávy pro Netanjahua nevyplývá právní povinnost rezignovat, jeho koaliční partneři za ní zatím stojí. On sám řekl, že vláda dokončí svůj řádný termín, tedy že vydrží do voleb, které se mají konat příští rok.

„Myslím, že by měl premiér rezignovat,“ řekla učitelka hudby v důchodu Šlomit Barová, která byla mezi demonstranty. Další účastník řekl, že jde o morální hledisko a kvůli tomu by měl Netanjahu, jako člověk obviněný z tak vážných činů, odejít.

Podle čerstvého průzkumu veřejného mínění 49 procent Izraelců věří policii, premiérovi pak 25 procent. Zbylí nevědí, které straně věřit. K tomu, aby premiér zůstal v úřadu, se přiklání 49 procent lidí, 43 procent si přeje, aby odstoupil.

Policie tvrdí, že má dost důkazů k tomu, aby byl Netanjahu postaven před soud. Podle ní přijímal údajně úplatky od podnikatelů a snažil se dohodnout se s vedením nejčtenějšího izraelského listu na příznivějším zpravodajství. Generální prokurátor není pro své rozhodnutí vázán žádnou lhůtou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner