Čína oficiálně protestovala proti nedělnímu jadernému testu KLDR, výtku adresovala severokorejskému velvyslanectví v Číně. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na mluvčího čínské diplomacie. Jaderný test dnes znovu odsoudilo i Rusko. Také summit zemí BRICS (Čína, Brazílie, Rusko, Indie a JAR) ve společném prohlášení jadernou zkoušku Pchjongjangu odsoudil a vyzval k mírovému řešení situace.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang podle agentury AFP dnes novinářům řekl, že Peking adresoval „důrazné výtky zodpovědné osobě na severokorejské ambasádě v Číně“. „Čína je proti pokračování severokorejského jaderného programu a jeho balistickým zkouškám, angažujeme se v odzbrojení (Korejského) poloostrova. Tato naše pozice je dobře známá a také KLDR je o ní moc dobře informovaná,“ řekl také mluvčí.

K poslednímu jadernému testu KLDR se Čína vyjádřila neoficiálně už v neděli. Státní agentura Nová Čína informovala po setkání čínského a ruského prezidenta na okraj summitu zemí BRICS, že oba vůdci chtějí pokračovat v těsných jednáních a spolupráci, aby novou situaci vyřešili.

Ruské ministerstvo zahraničí už v neděli v prohlášení uvedlo, že severokorejské vedení takovými akcemi závažným způsobem ohrožuje mír a bezpečnost na Korejském poloostrově, a vyzvalo všechny zúčastněné strany k návratu k dialogu.

Dnes podle agentury Reuters označil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov jaderný test KLDR za provokativní akci a odsoudil ji. Na summitu BRICS v Číně novinářům ale také řekl, že současná situace v KLDR není reálnou jadernou hrozbou, minimálně ne pro Rusko. Znovu též vyzval k politickému řešení situace. „Ti, kdo jsou silnější a chytřejší, by měli být nyní zdrženliví. Jakékoli neobratné kroky by mohly vést k explozi,“ řekl Rjabkov.

K severokorejskému testu vodíkové bomby se dnes vyjádřil i summitu zemí BRICS. „Rozhodně nesouhlasíme s jaderným testem provedeným Severní Koreou,“ uvádí se v prohlášení pěti rozvíjejících se ekonomik, jejichž lídři se sešli v čínském městě Sia-men. „Vyjadřujeme hluboké znepokojení kvůli pokračujícímu napětím a kvůli jaderné zkoušce na Korejském poloostrově. Trváme na tom, že situaci je možné vyřešit pouze mírovými prostředky a přímým dialogem mezi všemi zúčastněnými stranami,“ uvádí se rovněž v prohlášení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner