Tisíce lidí demonstrovaly v sobotu ve Washingtonu poblíž Bílého domu proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, jímž uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Informovala o tom agentura Anadolu. Podobné protesty se dosud odehrávaly hlavně na Blízkém východě.

Shromáždění ve Washingtonu organizovaly americké promuslimské skupiny, jako je Výbor americko-islámských vztahů (CAIR).

„Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny, ať už se to Trumpovi či jeho kamarádovi, válečnému zločinci (izraelskému premiérovi) Benjaminu Netanjahuovi líbí, nebo ne,“ prohlásil jeden z řečníků. „Pokud chce prezident dát státu Izrael majetek, měl by dát nějaký svůj,“ dodal s tím, že Trump nemá právo vydávat půdu Palestinců.

Protest, který se obešel bez incidentů, skončil před Kongresem. Akce se zúčastnili i někteří židé z New Yorku a Washingtonu, kteří odmítají sionismus.

Trump svým prohlášením o Jeruzalémě vystupňoval napětí v oblasti a popudil muslimský svět. Za ohrožení bezpečnosti v regionu ho kritizovala i řada západních zemí a Evropská unie. Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu, neboť obě strany ho chtějí za své hlavní město.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner