Protikuřácký zákon, který od 31. května zakázal kouření v restauracích a barech (včetně kuřáckých koutků) a vyhnal kuřáky před provozovny, zvýšil v Plzni počet stížností na rušení veřejného pořádku a na hluk způsobené skupinkami kuřáků před hospodami. Oproti době před platností zákona přibylo stížností o více než 60 procent. Někde už jsou spory mezi kuřáky a nekuřáky vyhrocené. Na dnešním jednání plzeňského zastupitelstva to řekli primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) a zastupitelka Jana Bystřická (KSČM).

„Protikuřácký zákon je průšvih. Za první týden byl nárůst stížností o minimálně 60 procent,“ řekl primátor. Stěžují si lidé žijící v blízkosti restaurací nebo zařízení, kde se sdružuje více lidí. Primátor v tento okamžik nevidí řešení. „Přiznám se, že nejsem připraven vysílat nějaké speciální komando po plzeňských ulicích a ty kuřáky, kteří stojí venku a baví se, byť třeba ve večerních hodinách, tak je někde trápit,“ řekl. Podle něj už je společnost „dost sešněrovaná“ a ještě více ji svazovat dalšími vyhláškami a úpravami zákonných přepisů je zbytečné.

Zrzavecký doufá, že po vyhodnocení zkušeností dojde na úpravy zákona. Podle něj se mohl každý podnikatel před platností sám rozhodnout mít nekuřáckou restauraci, často investoval do vzduchotechniky, když chtěl mít ve svém podniku kuřáky. „Dneska to mají všichni zakázáno a nemyslím si, že je to dobře,“ řekl primátor.

Bystřická zmínila, že jako zdravotnice by měla zákon podporovat, ale podle ní je kontraproduktivní. „Včera večer jsme dostala dopis od člověka, který bydlí na Petrohradě v Úslavské ulici. Říká, že se bojí, že tam dojde k takzvané občanské válce,“ řekla. Podle ní je tam dost hospod a kuřáci jsou naštvaní na nekuřáky. „A může to vyvrcholit i v něco jiného,“ dodala.

Podle Zrzaveckého by se mělo preventivně působit na mladé, aby se vyvarovali kouření, alkoholu a návykových látek, a ne postihovat ty, kdo už ten návyk mají. Jako příklad uvedl zábavní zařízení v městské části Doudlevce, které oslovuje -náctileté a lidí starších 18 let tam podle něj moc není. „A když se podíváte večer před to zařízení, tak je tam opravdu masa lidí, 100 až 200 lidí, kteří vyběhnou ven a kouří tam, což je problém,“ řekl primátor.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner