Otevření americké protiraketové základny na severu Polska plánované na letošní rok se kvůli technickým problémům opozdí o dva roky. Informoval o tom dnes zástupce amerického ministerstva obrany, podle něhož zapříčinila zdržení firma budující základnu u města Redzikowo. Základna má být součástí protiraketového štítu chránícího evropské spojence v NATO.

„Ačkoli nastalo zdržení v části vojenské konstrukce (protiraketového systému) Aegis v Polsku, zůstáváme plně angažováni v dokončení této kapacity,“ řekl podle agentury Reuters šéf americké raketové obrany (MDA) Samuel Greaves.

Polsko usiluje o vybudování základny v obavách o vlastní bezpečnost jako země na východních hranicích NATO. Zatímco aliance tvrdí, že protiraketový štít by měl chránit její členy především před možným útokem z Íránu či džihádistických radikálů z Blízkého východu, Rusko jej vidí jako ohrožení své národní bezpečnosti a hlasitě proti němu protestuje. Výhrady má jak k chystané základně u Redzikowa, tak k obdobné, která byla otevřena předloni v Rumunsku.

Náklady na vybudování základny již podle listu Gazeta Wyborcza překročily 300 milionů dolarů (šest miliard korun). Působit na ní má až 200 amerických vojáků obsluhujících protiraketový systém.

Kromě základen v Polsku a Rumunsku protiraketový systém zahrnuje také radar včasné výstrahy v Turecku a čtyři americké torpédoborce s protiraketovým systémem Aegis ve španělských vodách.

Někteří polští opoziční politici vykládají zdržení projektu jako americký trest pro polskou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS), která zkomplikovala vztahy Varšavy s Washingtonem mimo jiné přijetím kontroverzního zákona o vině za holokaust.

„Neoficiálně, je to zjevně cena za…nedostatek důvěry v PiS,“ napsal na twitteru bývalý ministr obrany Tomasz Siemoniak z opoziční Občanské platformy (PO).

Náměstek ministra zahraničí Bartosz Cichocki tuto teorii odmítl s tím, že se první zprávy o možném zdržení projektu objevily již před tím, než byl zmíněný zákon v lednu přijat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner