Vláda dnes schválila mandát pro blížící se maltský summit EU k migraci. Prioritami jsou ochrana vnějších hranic a dohody s Afrikou a Tureckem, uvedl to na Twitteru státní tajemník pro EU Tomáš Prouza. Vallettský summit se bude konat ve středu a ve čtvrtek a zúčastní se ho i zástupci afrických zemí, ze kterých do Evropy přicházejí uprchlíci.

„Mandát na vallettský summit k migraci schválen. CZ priority: ochrana vnější hranice, schopnost dohody s Afrikou, podmínky dohody s Tureckem,“ napsal na Twitter Prouza.

Summitu se za Českou republiku zúčastní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

K účasti na summitu byli pozváni zástupci členských států EU a afrických zemí, které jsou stranami rabatského a chartúmského procesu, a představitelé Komise Africké unie, Komise Hospodářského společenství států západní Afriky (ECOWAS), Organizace spojených národů (OSN) a Úřadu pro mezinárodní migraci.

Dnes o migrační krizi jednají v Bruselu ministři vnitra zemí EU. Na programu jejich schůzky jsou mimo jiné možnosti spolupráce s Tureckem nebo snaha o zlepšení operativní spolupráce unijních zemí při ochraně hranic či azylové procedury.

Turecko, kde jsou více než dva miliony uprchlíků z válkou ničené Sýrie, je pro evropské snahy dostat migrační tlak pod kontrolu klíčovou zemí. Unie proto před několika týdny začala s Ankarou vyjednávat o společném akčním plánu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner