Provozovatel slavné mnichovské pivnice Hofbräukeller, ve které kdysi řečnil nacistický vůdce Adolf Hitler, zakázal ve svém podniku vystoupit předsedkyni pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryové. Nelíbí se mu totiž její radikální pravicové smýšlení, napsal německý deník Süddeutsche Zeitung.

Šéfku AfD, jejíž popularita v posledních měsících i v důsledku migrační krize rostla, pozvalo do mnichovského pivovaru místní sdružení její strany na 13. května. Rezervovalo si proto v restauraci místnost a chystanou akci už propagovalo i na plakátech.

Nyní si ale provozovatel restaurace Ricky Steinberg vše rozmyslel a rezervaci straně zrušil. „Mám obavy týkající se pověsti restaurace a bezpečnosti,“ řekl německému listu s tím, že by se před podnikem mohly uskutečnit protesty, pokud by vystoupení Petryové povolil.

Rozhodování ale podle něj nebylo jednoduché. „Je možné straně, které se dostává takové veřejné podpory, jednoduše zavřít dveře?“ ptal se. Definitivně se rozhodl po nedávném sněmu, na němž AfD schválila programové prohlášení, podle něhož není islám slučitelný s německou ústavou. Uskupení se podle Steinberga radikalizuje.

Budova mnichovské pivnice a restaurace Hofbräukeller stojí v centru bavorské metropole od konce 19. století. V její historii lze najít i stinné stránky. Například na podzim roku 1919 zde vystoupil Adolf Hitler se svým prvním stranickým projevem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner