Průvody maškar dnes odpoledne projdou ulicemi Prahy. V 16:00 vyrazí masky z Břevnova a o hodinu později z vinohradského náměstí Jiřího z Poděbrad na Žižkov. Dnešním dnem masopustní oslavy končí, následující Popeleční středa je prvním dnem příprav na Velikonoce.

Průvod na Břevnově vyjde v 16:00 od křižovatky ulic Bělohorská a Pod Královkou. Konec průvodu je u kulturního centra Kaštan, kde je pro příchozí přichystaná zabijačka.

O hodinu později vyrazí průvod maškar z náměstí Jiřího z Poděbrad směrem k žižkovské radnici na Havlíčkově náměstí. V průvodu půjdou akrobaté, bubeníci a další netradiční masky, zakončí ho v parku u stadionu Viktorie Žižkov vystoupení plivačů ohně.

Masopust byl v minulosti slavnostním obdobím mezi Vánocemi a postní dobou. Konaly se během něj taneční zábavy, zabijačky i svatby. Jeho počátek je stanoven po svátku Tří králů, konec závisí na datu Velikonoc a spadá na úterý do období od poloviny února do počátku března. Následující Popeleční středou začíná postní doba, období přípravy na Velikonoce.

K maskám, které se při oslavách masopustu objevovaly nejčastěji, patří medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem, a kobyla, skrývající často dvě osoby. Objevovaly se i masky báby s nůší, kominíka se žebříkem, kozla a mnoho dalších.

S masopustem se pojí typický jídelníček, jemuž dominují mastná a tučná jídla. Lidé si při něm měli najíst tolik, aby vydrželi celý rok. Tradiční masopustní jídlo jsou také koblihy z vláčného kynutého těsta. Písemné zmínky o masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner