Německé kancléřky Angely Merkelové si lidé váží spíše na severu Evropy než v jejích jižních a východních částech. Zatímco ve Švédsku její práci na mezinárodním poli kladně hodnotí 84 procent dotázaných a v Nizozemsku 83 procenta, v Řecku je to jen deset procent, vyplývá z dnes zveřejněného průzkumu americké institutu Pew.

Z jihoevropských zemí, v nichž průzkum institut prováděl, se největší důvěře německá kancléřka těší ve Španělsku, i tam ale převažuje počet lidí, kterým se její zahraniční politika nelíbí (40 ku 57 procentům). V Itálii Merkelové nedůvěřuje 59 procent a v Řecku 89 procent dotázaných.

Důvěru v kancléřku nemají ani respondenti ze dvou zemí středovýchodní Evropy, které byly do průzkumu zahrnuty. V Polsku předsedkyni německé vlády nedůvěřuje 55 procent dotázaných a v Maďarsku dokonce 63 procent. Jižní soused Slovenska se tak dostal v nedůvěře vůči Merkelové v žebříčku deseti zemí na druhou příčku hned za Řecko.

Naopak ve všech státech západní a severní Evropy, kde institut anketu prováděl, získala Merkelová více než padesátiprocentní důvěru. Nejvyšší podporu kancléřce s 84 procenty vyjádřili Švédové, následovaní Nizozemci (83 procent), Francouzi (71 procent) a Brity (59 procent).

Také samotní Němci v průzkumu amerického institutu vyjádřili vysokou důvěru ve schopnosti své kancléřky v mezinárodní politice. Kladně je hodnotilo 73 procent dotázaných.

Ve srovnání s podobnou anketou, kterou institutu Pew provedl v Evropě před dvěma lety, klesla nejvíce důvěra v Angelu Merkelovou v Polsku a to o 17 procentních bodů.

Ve všech deseti zemích vyjádřili lidé v otázkách mezinárodní politiky větší důvěru americkému prezidentovi Barackovi Obamovi než německé kancléřce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner