Rusové přestali obdivovat amerického prezidenta Donalda Trumpa, napsala dnes ruská agentura RBK s odvoláním na výsledky průzkumu státní sociologické společnosti VCIOM. Po přijetí nového balíku protiruských sankcí počet nespokojenců s politikou Bílého domu v Rusku převýšil počet sympatizantů s novým americkým prezidentem.

Osmadvacet procent dotázaných Rusů Trumpovu politiku odmítá, jen 18 procent ji podporuje. Třiačtyřiceti procentům dotázaných je šéf Bílého domu lhostejný, vyplývá z průzkumu VCIOM. Před zavedením nových sankcí, které Trump podepsal ve středu, sympatizovalo s americkým prezidentem 27 procent Rusů, 22 procent ho hodnotilo negativně.

Ruští politici a novináři během loňské volební kampaně vkládali do Trumpa velké naděje na zlepšení vztahů Washingtonu s Moskvou, které se za vlády jeho předchůdce Baracka Obamy dostaly na bod mrazu. Trumpova protikandidátka ve volbách Hillary Clintonová byla v Obamově vládě odpovědná za zahraniční politiku. Trump v kampani neskrýval vstřícnost ke kremelskému vůdci Vladimiru Putinovi.

Povolební euforii vyvolanou Trumpovým překvapivým vítězstvím ale v Rusku vystřídalo velké rozčarování, protože Trump se po nástupu do funkce dostal do problémů kvůli neprůhledným stykům jeho štábu s Ruskem před prezidentskými volbami. Kongres navíc schválil drtivou většinou hlasů nový balík protiruských sankcí, který Trump podepsal. Moskva to označila za konec nadějí na rehabilitaci vzájemných styků.

Ruská veřejnost tento skeptický názor podle průzkumu sdílí. „Rusové jsou už unaveni čekáním na pozitivní změny v USA,“ komentoval výsledky průzkumu ředitel Ruské rady pro mezinárodní vztahy Andrej Kortunov. Nové sankce ale podle Rusů příliš vážný dopad na chod země mít nebudou. Negativní vliv očekává 28 procent dotázaných, polovina ale žádné zhoršení nečeká.

Dvaasedmdesát procent účastníků průzkumu považuje za zbytečné, aby Rusko o odvolání amerických sankcí usilovalo. Západ je podle Rusů sankcemi poškozen stejně a brzy je sám zruší.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner