Americká countryová zpěvačka Emmylou Harrisová oslaví 2. dubna sedmdesátiny. Zpěvačka, mnohými považována za první dámu americké country music, spolupracovala s desítkami známých hudebníků, kupříkladu s Markem Knopflerem, Lindou Ronstadtovou, Williem Nelsonem, Bobem Dylanem, Brucem Springsteenem či Neilem Youngem. Je držitelkou 13 cen Grammy, v září 1992 koncertovala na pražském Výstavišti.

Harrisová pochází z Alabamy, na konci 60. let se přestěhovala do Washingtonu, kde začínala jako folková zpěvačka. Důležitým mezníkem bylo seznámení se zpěvákem Gramem Parsonsem, s nímž spolupracovala až do jeho smrti v roce 1973. Po krátkém působení s vlastní kapelou Hot Band natočila velice úspěšné album Pieces Of The Sky (1975). Za účasti špičkových muzikantů sklidila další úspěch s albem Elite Hotel (1976).

V 70. letech se Harrisová stála nejenom uznávanou countryovou zpěvačkou, ale i vyhledávanou partnerkou pěveckých duet a druhých hlasů (například na nahrávkách Lindy Ronstadtové a na Dylanově desce Desire). V roce 1980 vyšlo její velice úspěšné bluegrassové album Roses In The Snow. Po jistém ústupu ze slávy sklidilo velký ohlas album The Ballad Of Sally Rose (1985), na němž se podílel její tehdejší manžel, anglický písničkář Paul Kennerley. O dva roky později získala Grammy za album Trio, které natočila spolu s Lindou Ronstadtovou a Dolly Partonovou. Dalším ceněným albem byl živý záznam z vystoupení v Nashvillu v roce 1992.

Harrisová, která má dceru a je již babičkou, získala poslední Grammy v roce 2014 za album Old Yellow Moon, na kterém spolupracovala s Rodneym Crowellem. O rok později ji švédský král ocenil hudební cenou Polar.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner