Washington 31. ledna (ČTK) – Během proslovu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa o stavu americké unie věnovala média zvýšenou pozornost první dámě Melanii, nad jejímž manželstvím s prezidentem se podle spekulací stahují mračna. Zájem novinářů vyvolalo i chování demokratických komgresmanů, kteří většinou sledovali prezidentův projev nelibě.

Manželskou krizi prvního páru prý vyvolala nedávná informace listu The Wall Street Journal, že Trump se v roce 2006 – rok po svatbě – zapletl s pornoherečkou Stephanií Cliffordovou, vystupující pod jménem Stormy Daniels. Melania před několika dny odvolala cestu do Švýcarska, kam měla manžela doprovázet na Světové ekonomické fórum, a bez veřejných oslav se minulý týden obešlo i 13. výročí jejich sňatku. Cliffordová ale pár hodin před prezidentovým projevem aféru s Trumpem popřela.

Trumpovi dorazili do Kongresu odděleně. Melania sledovala v krémovém kalhotovém kostýmu od Diora řeč svého manžela bez emocí, obklopena zvlášť pozvanými prezidentovými hosty. Byli mezi nimi zástupci drobných amerických podnikatelů, stoupenci daňové reformy, oběti organizovaného násilí nebo zástupci dobročinných spolků.

Své hosty si pozvali i demokratičtí poslanci, kolem deseti zákonodárců se ale naopak rozhodlo Trumpovu řeč bojkotovat a do sálu nepřišli. Prakticky všechny poslankyně a senátorky Demokratické strany se na Kapitol dostavily v černém, aby podpořily kampaň MeToo a ženy vystavené sexuálnímu obtěžování. Když prezident vstoupil do kongresového sálu za bouřlivého vítání republikánů, demokraté netleskali a mnozí zůstali sedět. Jejich tvrdé poslanecké jádro sledovalo projev hlavy státu s kamennou tváří.

Podle tradice naslouchala projevu prezidenta celá americká vláda s výjimkou jednoho z jejích členů, který tradičně v době projevu na Kapitolu z bezpečnostních důvodů, oficiálně pro případ „pohromy“, být nesmí. V úředním žargonu je označován jako „ustanovený přeživší“ (designated survivor). Zdržuje se na neznámém místě, je chráněn jako hlava státu a má k dispozici kufřík s „jaderným tlačítkem“. Letos tento úděl připadl ministru zemědělství Sonnymu Perdueovi.

Podle serveru Politico bylo pro některé analytiky důležitější než obsah projevu prezidentovo chování. Pečlivě sledovali, zda se Trump uchyluje od předem připraveného textu, posuzovali výraz jeho tváře, hodnotili gesta. Podle některých amerických komentátorů se ale „skutečný Trump“ možná představí až v následujících dnech, kdy může konstruktivní obsah své řeči rozmělnit nebo zcela popřít neuváženými vzkazy na svém oblíbeném twitteru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner