Americký prezident Donald Trump se příští týden v pátek setká s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Podle agentury AP to oznámil mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Mayová bude prvním zahraničním státníkem, který navštíví USA od Trumpova příchodu do Bílého domu. Sama Mayová stanici BBC řekla, že usiluje o „zvláštní vztahy“ s Washingtonem a na schůzku se těší, ale „nebude se bát“ ohradit se vůči Trumpovi, pokud bude jeho výroky či kroky považovat za nepřijatelné.

Americký prezident, jehož matka pocházela ze Skotska, nešetří vůči britské vládě projevy náklonnosti v souvislosti s jejími přípravami na odchod z Evropské unie. Mayová v nedávném projevu upozornila, že brexit bude nekompromisní.

Podle zpravodajského serveru BBC News bude pravděpodobně jedním z hlavních bodů jednání obou představitelů dohoda o volném obchodu mezi USA a Británií po brexitu. Dalšími předpokládanými tématy rozhovoru Trumpa a Mayové by měly být NATO, Evropská unie, obrana a Rusko, napsal server BBC News.

Média už upozorňují na podobnost vztahů mezi někdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem a britskou expremiérkou Margaret Thatcherovou v 80. letech.

Mayová dala najevo, že zvláštní vztahy mezi oběma státy jí umožní nastolovat i nepříjemné otázky, například pokud jde o obranu ženských práv, za která se v sobotu na obou stranách Atlantiku demonstrovalo.

„Už jsem říkala, že některé výroky Donalda Trumpa ohledně žen byly nepřijatelné, za některé se sám omluvil,“ řekla.

Při schůzce s novým šéfem Bílého domu míní na adresu role žen učinit jasné prohlášení. Mayová připomněla, že ženy bránila i svou prací při zavádění nových zákonů o obchodu s lidmi a o domácím násilí.

Trumpův inaugurační projev pokládá za „jasné poselství“ ohledně kladení důrazu především na Ameriku. Připomněla však, že všichni vůdci považují zájmy vlastní země za hlavní. Příliš ji neznepokojuje ani Trumpova protekcionistická rétorika ohledně obchodu, což objasnila tím, že prezident dal jasně najevo, že chce silné vztahy s Británií a že stojí o dohodu o volném obchodu. Ten sama pokládá za pilíř rostoucí prosperity, avšak uznává, že hospodářské výhody globalizace je nutné šířeji rozložit. Míní také s Trumpem spolupracovat ohledně NATO a porážky terorismu.

Amerického prezidenta by ráda uvítala na návštěvě Británie, ale pozvání je striktně věcí Buckinghamského paláce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner