Veterináři zjistili, že nalezená uhynulá labuť v Kolíně měla ptačí chřipku stejně jako pětice labutí, které uhynuly u pražského Karlova mostu. Přítomnost viru byla potvrzena také u další labutě, která byla nalezena u soutoku Orlice a Labe v Hradci Králové, kde již jeden potvrzený úhyn měli.

V Praze již dříve potvrdili nemoc u labuti z blízkosti Pražské tržnice v Praze 7.

Během soboty také veterináři zlikvidovali chov v Lověšicích na Přerovsku, kde vyhlásili deváté české ohnisko této choroby. Utratili tam 433 slepic a 14 kachen, více než 60 slepic mezitím uhynulo. Veterináři už odeslali na rozbor další vzorky z uhynulých ptáků, a to z Jesenicka a Prostějovska, a čekají na výsledky.

Ptačí chřipka se v ČR objevila na začátku letošního roku zhruba po deseti letech. V Česku je v chovech zatím devět ohnisek, potvrzeny byly i úhyny u volně žijících ptáků kromě Olomouce také v Praze, v Náchodě nebo v Hradci Králové. Čtyři ohniska jsou na jižní Moravě, jedno je ve Středočeském kraji a tři v jižních Čechách.

Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musejí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení zvířat. Kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků, komerční chovatelé nesmějí ptactvo mít ve volném výběhu, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.

Ptačí chřipka je rozšířena v mnoha evropských státech, včetně sousedního Slovenska. Tam ji veterináři od závěru loňského roku potvrdili v 19 případech. Virus typu H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím ale podle dosavadních poznatků nakazit nemohou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner