Náměstí N. J. Návesníka v moravskokrumlovské místní části Rakšice se stalo dnes odpoledne uzavřenou zónou. Veterináři zde za asistence policistů a hasičů v území ohraničeném páskou zlikvidovali veškerou drůbež zdejších malochovatelů. Veterináři totiž dnes rozhodli, že utracena zde bude veškerá drůbež v tříkilometrovém okruhu od ohniska, kde se vyskytla ptačí chřipka. Utrácení skončilo dnes okolo 18:00, jak uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Místní už o údělu svých slepic či hus věděli a byli s jejich osudem smíření. „To víte, že budeme žádat kompenzaci od státu. U mě budou rychlí, mám jen devět slepic,“ řekla dříve odpoledne ČTK místní chovatelka, která se přišla na zásah veterinářů, hasičů a policistů podívat. Volné domácí chovy jsou podle Salavy prioritou.

Na místo se sjelo několik hasičských jednotek. Jedna zajišťovala i dekontaminaci kolegů, kteří se na likvidaci přímo podíleli. Hasiči si také přistavili týlový kontejner s potřebným zázemím. Práci jim ztěžoval silný mráz a občasné sněžení. Mikoška odhadl, že dnes usmrtili zhruba 270 kusů.

Nejvíc nucené utrácení ptáků zasáhne kachní farmu u Týnského rybníka za Krumlovem směrem na Petrovice. Zástupce firmy Pavel Bílek předpokládal, že jeho chov by mohl být ušetřen. „Bohužel zvířata byla ještě před týdnem volně na vodě, kdy už tady nákaza byla,“ uvedl Salava.

Nyní je kolem farmy klid. Drůbež je uvnitř, starají se o ni chovatelé. Kachny lze usmrtit později, neboť jsou teď v uzavřeném prostoru a nehrozí, že by šířily případnou nákazu. „Je jich tam 2000. Dalších 7000 mladých už skončilo v plynu, protože jsme je nemohli prodávat,“ řekl Bílek.

Podle odhadů ministerstva zemědělství by se kompenzace za jednu utracenou kachnu z reprodukčního chovu mohla pohybovat kolem 500 korun.

Ptačí chřipka se v Česku potvrdila v první polovině týdne. V Ivančicích uhynuly volně žijící labutě a drůbež ve dvou malochovech, v Moravském Krumlově se potvrdila nákaza také v malochovu. Veterináři zkoumají i podezřelé vzorky z dalších krajů, výsledky jsou doposud negativní.

Ve čtvrtek veterináři vytyčili v okruhu tří kilometrů od ohnisek ochranné pásmo a v okruhu deseti kilometrů dozorové pásmo. Dnes rozhodli o likvidaci veškeré drůbeže v ochranném pásmu. „Postupně se půjde na sever. Takže až bude hotový Moravský Krumlov, půjde se směrem na Ivančice a Oslavany,“ doplnil Salava. Kromě firmy Sebol se to týká jen malých domácích chovatelů. Majitelé papoušků si musejí zažádat o výjimku, pokud se mají jejich zvířata usmrcení vyhnout. Ministerstvo má na kompenzace chovatelům vyhrazeno 31,3 milionu korun.

Podle Salavy mohou zkomplikovat práci veterinářů silné mrazy, které nepřežijí ani zdraví ptáci. „Lidé jsou všímaví, takže asi budeme muset analyzovat více vzorků,“ odhaduje Salava.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner