Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Soči setká se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Podle tiskové služby Kremlu by oba státníci měli jednat o regionálních a mezinárodních otázkách, včetně společného boje proti terorismu a situace v Sýrii.

Vývoj v Sýrii, kde byl prakticky zlikvidován odpor teroristické organizace Islámský stát (IS), je předmětem velkého zájmu obou zemí. Rusko svou intervencí pomohlo režimu prezidenta Bašára Asada, který převzal nazpět kontrolu nad velkou částí území. Ankara zase na severu Sýrie zasáhla ve snaze omezit vliv místních kurdských povstalců, které obviňuje ze spolupráce s kurdskými separatisty v Turecku.

Program jednání zahrnuje diskusi o širokém spektru dvoustranných otázek, včetně vyhlídek na posílení obchodních a ekonomických vztahů a energetické spolupráce, uvedla s odvoláním na Kreml agentura TASS.

Obě země uzavřely nedávno dohodu o dodávce ruského systému protivzdušné obrany S-400 za více než dvě miliardy dolarů (asi 44 miliard Kč). Dodávka raket má začít během dvou let.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner