Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan se dnes v Istanbulu dohodli na posílení vojenských kontaktů svých zemí. Oba zároveň zdůraznili nutnost zajištění humanitární pomoci pro válkou zmítané syrské město Halab, neshodili se však na podmínkách jejího doručení. Oba prezidenti se též vyslovili pro rychlý postup normalizace rusko-tureckých vztahů.

„Rusko stejně jako Turecko jsou pro rychlý konec krveprolití v Sýrii a pro přechod k politickému jednání,“ uvedl na společné tiskové konferenci podle agentury DPA Putin. Erdogan nicméně zdůraznil, že otázkou zůstává, jak umožnit dodání humanitární pomoci do Halabu. Putin k tomuto tématu řekl, že jediným problémem je zajistit bezpečnost doručení této pomoci.

Rusko o víkendu vetovalo v Radě bezpečnosti OSN rezoluci navrhující příměří a bezletovou zóna v syrském Halabu. Západní země zase nezvedly ruku pro ruský protinávrh, který nepočítal se zákazem vojenských přeletů nad městem.

Rusko i Turecko se ve válce v Sýrii přímo angažují a společně se zaměřují zejména na pozice islámských extremistů. Každá ze zemí ale podporuje jinou stranu konfliktu: Rusko prezidenta Bašára Asada a Turecko povstalce bojující za Asadovo svržení.

Ruský a turecký prezident se dnes dohodli na intenzivnějších kontaktech svých ministerstev obrany a tajných služeb. Putin také podle agentury TASS řekl, že státní vesmírná společnost Roscosmos se bude ucházet o zakázku týkající se vývoje a vyslání tureckých komunikačních satelitů do vesmíru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner