Moskva 10. března (ČTK) – Konflikt v Sýrii a kroky k další normalizaci vzájemných vztahů mají být hlavními tématy dnešního jednání prezidentů Ruska a Turecka v Kremlu. Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan se pokusí posílit spolupráci obou zemí po krizové pauze zaviněné sestřelením ruského bojového letadla na turecko-syrských hranicích v roce 2015.

Podle Kremlu Erdogana doprovází velká delegace a ruská a turecká vláda se během návštěvy v Moskvě setkají prakticky v plném složení. Pozornost bude věnována hospodářské spolupráci, zejména budování plynovodu TurkStream a projektu jaderné elektrárny, kterou má Rusko postavit v Akkuyu v jihoturecké provincii Mersin na pobřeží Středozemního moře.

Pohraniční incident z listopadu 2015 těžce poznamenal vztahy obou zemí a vedl k prakticky úplnému přerušení hospodářských a obchodních kontaktů a turistických styků. Dovoz některých druhů tureckého zboží je v Rusku zakázán dodnes a Erdogan má v Moskvě usilovat o úplné odvolání embarga. Urovnání vztahů neprospěla ani loňská vražda ruského velvyslance v Ankaře.

Ke sblížení naopak oba státy přivedly společné zájmy v Sýrii, kde ruská a turecká armáda bojují proti teroristům z Islámského státu a podle ruského velení postupují koordinovaně. Putin a Erdogan mají dnes podle ruského tisku jednat i o citlivé otázce kurdských milicí v Sýrii, která Moskvu a Ankaru rozděluje. Zatímco Turecko Kurdy považuje za teroristy, Rusko chce kurdské zástupce zapojit do rozhovorů o syrském urovnání.

Podle zdrojů z Kremlu mají prezidenti projednat i možný vývoz ruských zbraní do Turecka a zrušení vízové povinnosti pro Turky cestující do Ruska, zavedené po sestřelení ruského letadla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner