Ruský prezident Vladimir Putin nadále upřednostňuje urovnání vztahů se Západem, a to i přes vzájemné vyhoštění diplomatů kvůli případu otravy Sergeje Skripala. Dnes to podle agentury Reuters oznámil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Z útoku na Skripala, jenž se 4. března odehrál v jihoanglickém Salisbury, obvinili britští představitelé Rusko, které ale vinu popírá. Británie následně vyhostila 23 ruských diplomatů a Moskva odpověděla vypovězením stejného počtu britů.

Tento týden Británii podpořily zhruba tři desítky zemí včetně Česka, které celkem ohlásily vykázání více než 150 ruských diplomatů. Moskva ve čtvrtek oznámila, že odpoví zrcadlově, opustit Rusko tedy bude muset odpovídající počet diplomatů britských spojenců.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová ve čtvrtek prohlásila, že vyhoštění diplomatů z Ruska a uzavření amerického konzulátu v Petrohradě je známkou toho, že Moskva nemá zájem o dialog. Putin ale podle Peskova nesouhlasí s americkým tvrzením, že Rusko vyhoštěním cizích diplomatů prokázalo, že o diplomacii nestojí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner