Moskva 28. prosince (ČTK) – Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že tažení v Sýrii umožnilo světu předvést, jak hluboce se změnily ruské ozbrojené síly. Jejich modernizace bude dál pokračovat, přislíbil. V Sýrii ruské síly, především letectvo, válčily od konce září 2015 po boku vládních jednotek prezidenta Bašára Asada. Podle Putina se ruské síly lvím dílem přičinily o zvrat na bojišti a porážku teroristů z Islámského státu a dalších uskupení.

„Rusko, jako nejednou v dějinách, vneslo hlavní, rozhodující vklad do porážky zločinných sil, které vyzvaly na souboj celou civilizaci, a do zničení teroristické armády a barbarské diktatury, která sela smrt a zkázu (…),“ řekl během vyznamenávání ruských vojáků za tažení v Sýrii. Této operace se podle něj zúčastnilo více než 48.000 důstojníků a vojáků prakticky ze všech druhů ozbrojených sil.

„Chápete, víte, cítíte, že za ty dva roky a něco se armáda zásadně změnila a změnila se i proto, že lidé se cítili být na výši situace, a to je nejdůležitější. (Stalo se tak) i proto, že pochopili, jak funguje naše vojenská technika, jak může pracovat naše velení, zásobování, jak se modernizovaly naše ozbrojené síly. Viděl to celý svět,“ prohlásil Putin.

Za mimořádně důležité pokládá, že sílu ruské armády poznal i ruský lid. „Je důležité, aby lidé cítili, že jsou chráněni, že spolehlivá obrana je zaručená,“ řekl a na adresu vyznamenaných dodal, že se tak stalo jejich zásluhou.

Prezident poděkoval také ruským zbrojovkám, který splnily svou povinnost poskytnout nejnovější zbraně v bojeschopném stavu, čímž se „skutečně staly hroznou silou“.

Do bojů v Sýrii ruské ozbrojené síly kromě modernizovaných letadel s kořeny v sovětské éře nasadilo i nejmodernější zbraně, například střely s plochou dráhou letu Kalibr, odpalované z plavidel v Kaspickém a Středozemním moři.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner