Soči 11. května – Moskva podporuje obnovení přímého dialogu mezi Izraelem a Palestinou. Po schůzce s šéfem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem to dnes uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Abbás minulý týden jednal v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

„Mírové soužití dvou států, Izraele a Palestiny, je nezbytným předpokladem skutečné bezpečnosti a stability v regionu,“ zdůraznil Putin.

Abbás ocenil jak ruské úsilí, tak „ochotu prezidenta Trumpa napomoci k nalezení trvalého řešení konfliktu“ na Blízkém východě. Ujistil o naprosté připravenosti palestinského vedení spolupracovat s Trumpem na cestě k dosažení míru a ukončení konfliktu s Izraelem.

Současně palestinský vůdce prohlásil, že „palestinskou otázku nelze vyřešit bez významné účasti Ruska na mírovém procesu“. Ocenil, že Rusko setrvale podporuje myšlenku vytvoření palestinského státu v hranicích z roku 1967 a s východním Jeruzalémem jako hlavním městem.

Trump se připravuje na návštěvu Izraele, kde se podle médií chystá 23. května oznámit obnovení přímých mírových jednání mezi Izraelci a Palestinci.

Mírové rozhovory začaly v 90. letech a počítalo se s tím, že skončí dohodou o nezávislé Palestině. Byly potom často přerušovány, v roce 2014 kvůli neshodám ohledně výstavby židovských osad na Západním břehu Jordánu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner