Ruský prezident Vladimir Putin přijal dnes v Kremlu amerického ministra zahraničí Rexe Tilllersona. Rozhovoru se účastní také šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, s nímž Tillerson jednal od dnešního dopoledne. Oznámil to Putinův mluvčí Dmitrij Peskov bez dalších podrobností.
Tillerson je v Moskvě od úterka na své první návštěvě v roli ministra zahraničí. Napjatě očekávané jednání s Lavrovem začalo dopoledne a předpokládalo se, že hlavním tématem rozhovoru bude podle ruských i amerických diplomatů konflikt v Sýrii, jakož i situace v Libyi a v Jemenu, konflikt na východě Ukrajiny nebo reakce na provokativní jednání severokorejského režimu.
Jednání obou ministrů trvala okolo pěti hodin a Tillerson se poté odmítl setkat s novináři, uvedla ruská agentura RIA Novosti.
Putin ještě před schůzkou s americkým ministrem v televizním interview kritizoval Bílý dům za útok na syrskou základnu, jakož i spojence USA za to, že útok „odkývali“. Důvěra mezi oběma velmocemi se podle Putina po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa nezlepšila, ale zhoršila.
Trump nařídil odpálení raket na syrskou leteckou základnu minulý čtvrtek v reakci na úterní chemický útok, při kterém zahynulo nejméně 87 lidí. Z útoku na syrské civilisty západní státy obvinily režim syrského prezidenta Bašára Asada. Zatímco ruské, syrské a íránské vedení americký odvetný útok odsoudilo, státy NATO a ostatní američtí spojenci ho podpořili.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner