Vladimir Putin podle očekávání vyhrál nedělní prezidentské volby v Rusku. Po sečtení téměř všech volebních lístků má 76,67 procenta odevzdaných hlasů a volilo jej přes 55 milionů Rusů, oznámila ústřední volební komise. Zároveň uvedla, že zatím nezaznamenala žádné závažné stížnosti na neregulérnost hlasování. Komise po sečtení 99,79 procenta lístků také informovala, že volební účast dosáhla 67,4 procenta. To je více než v předchozích prezidentských volbách, kdy přišlo hlasovat 65,25 procenta voličů.

Putin tak má zajištěn mandát do roku 2024, kdy mu bude 71 let. Politickou scénu největší země světa ovládá už osmnáct let – čtrnáct let byl prezidentem a čtyři roky předsedou vlády. Jeho popularita se udržovala na stabilně vysoké úrovni, Rusové podle průzkumů mimo jiné oceňovali stabilitu země, připojení ukrajinského Krymu k Rusku a operace ruské armády v Sýrii.

Ke znovuzvolení Putinovi již gratulovali například čínský prezident Si Ťin-pching, běloruský prezident Alexandr Lukašenko, bolivijský prezident Evo Morales a venezuelský prezident Nicolás Maduro, informovala agentura TASS.

Si Ťin-pching, který byl sám v sobotu znovu zvolen do prezidentského úřadu a po změně ústavy bude moci setrvat ve funkci i po vypršení druhého mandátu, vyzdvihl, že čínsko-ruské vztahy „jsou nyní lepší než kdykoli dříve“. Moskva a Peking, stálí členové Rady bezpečnosti, často zaujímají stejnou pozici, například ohledně Sýrie či KLDR, odlišnou od stanoviska západních zemí, připomíná agentura AFP.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner