Ruský prezident Vladimir Putin nařídil mimořádnou prověrku bojeschopnosti jednotek Jižního vojenského okruhu a vybraných jednotek výsadkářů a dopravního letectva. Oznámil to ministr obrany Sergej Šojgu. Ukrajinská média zdůrazňují, že prověrka se týká vojsk u hranic s Ukrajinou, která obviňuje Rusko z vojenské agrese na Donbasu. Boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty si tam vyžádaly již přes 9000 životů.

„V souladu s rozhodnutím vrchního velitele se vojska Jižního vojenského okruhu, jednotlivé jednotky výsadkových vojsk a vojenského dopravního letectva uvádějí od dnešních pěti hodin ráno do plné bojové pohotovosti,“ řekl Šojgu s tím, že prověrka se týká vojsk na jihozápadním strategickém směru.

Cílem prověrky je vyhodnotit připravenost jednotek reagovat na různé krizové situace, od boje s teroristy až po likvidaci následků pohrom a katastrof. Součástí je také prověrka letectva a protivzdušné obrany, jakož i systémů velení.

List Ukrajinska pravda připomíná, že na Donbasu v poslední době opět sílí ostřelování ukrajinských vládních sil proruskými separatisty, a to navzdory uzavřenému příměří. Rovněž sílí spekulace, že Kreml chystá na Donbasu volby bez souhlasu Ukrajiny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner