Ruský prezident Vladimir Putin je v pátek očekáván na anektovaném Krymu, kde se má seznámit s plány na výstavbu mostu spojujícího okupovaný poloostrov s ruskou pevninou. Podle ruské tiskové agentury TASS má šéf Kremlu s krymským vedením projednat i sociální a hospodářský rozvoj poloostrova, který Moskva vojensky obsadila před dvěma lety.

Krym nemá přímé pozemní spojení s Ruskem, a protože Kyjev spojení přes Ukrajinu po anexi pravidelně blokuje, je most pro Moskvu prioritou. Stavba dlouhá 19 kilometrů, spojující přes Kerčský průliv města Tamaň a Kerč, má být hotová v roce 2018. Dosud se cestující i náklady přepravují přes poměrně bouřlivý průliv trajekty. Na stavbu Kreml uvolnil zatím přes 200 miliard rublů (54 miliard korun).

Putin přijede na Krym v den druhého výročí podepsání dohody o začlenění Krymu do Ruské federace. O případných projevech či oslavách se kremelské zdroje nezmiňují. Krok, který v březnu 2014 vyvolal protesty na Ukrajině i ve světě, dva dny před podpisem smlouvy schválilo krymské referendum. Evropská unie a USA na anexi reagovaly protiruskými sankcemi, které trvají dodnes.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner