Moskva 24. dubna (ČTK) – Ruský prezident Vladimir Putin dnes nepřímo kritizoval opozičního vůdce Alexeje Navalného a jeho snahy bojovat proti korupci v Rusku. Putin na setkání s členy ruského parlamentu řekl, že je potřeba rozlišovat mezi těmi, kteří využívají toto téma pro vlastní politickou reklamu, a těmi, kdo skutečně brojí proti korupci. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

Opoziční lídr Navalnyj na internetu v březnu zveřejnil film, v němž obvinil ruského premiéra Dmitrije Medveděva ze zneužití úřadu a z obohacování na úkor státu. Následně zasáhla bezmála stovku ruských měst vlna protivládních protestů.

„Je třeba rozlišovat mezi těmi, kdo chtějí doopravdy pracovat a posílit stát, a těmi, kdo se snaží využívat korupci jako nástroj politického boje. Viděli jsme to při takzvaném arabském jaru, a k čemu to vedlo. Vidíme to na Ukrajině, kde jedním z hesel státního převratu byl právě boj s korupcí. Čím ale skončil? Její mnohonásobným růstem,“ řekl Putin.

Mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov přitom dnes uvedl, že Kreml vidí v boji s korupcí pokrok. „Myslím, že teď už je jasné, že efektivnější než nějaké jednorázové akce je systematická práce, která si klade za cíl vytvořit atmosféru absolutní nesnášenlivosti ke korupci v jakémkoli projevu. Myslím, že v tomto ohledu jsme ušli velký kus cesty,“ řekl Peskov.

Podle průzkumu nestátní sociologické agentury Levada ale právě korupce a úplatkářství patří k největším nezdrarům ruského prezidenta. Myslí si to téměř třetina obyvatel Ruska. Jednadvacet procent respondentů dále uvedlo, že Putin v zemi nedokázal omezit vliv oligarchů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner