Syrská armáda dodržuje příměří v zemi, zatímco tamní rebelové využívají klidu zbraní k přeskupování sil. prohlásil to dnes ruský prezident Vladimir Putin. Doufá, že Spojené státy dodrží dojednané závazky ohledně Sýrie a budou jednat „transparentně“. Příměří je podle Putina společným cílem Moskvy i Washingtonu.

„Vidíme mezi těmito teroristy pokusy o přeskupování sil,“ řekl Putin podle agentury Interfax. „Co se Ruska týče, to plní všechny své povinnosti,“ prohlásil šéf Kremlu. Při návštěvě Biškeku, kde se účastní summitu Společenství nezávislých států, dále bez upřesnění uvedl, že Moskva uzavřela potřebné dohody se silami syrského režimu.

Příměří mezi armádou režimu prezidenta Bašára Asada a vzbouřenci, které začalo platit v pondělí, bylo v pátek vážně ohroženo incidenty a vzájemným obviňováním. Stále hlavně nemohla být dopravena humanitární pomoc obyvatelům Halabu, jak předpokládá rusko-americká smlouva o příměří. Rusko podporuje režim, zatímco USA část rebelů, které označuje za umírněné.

Syrská opozice prý porušila za posledních 24 hodin příměří devětatřicetkrát, USA ale na důkazy předložené Ruskem nereagovaly, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Zvlášť komentovalo vyhrocenou situaci na silniční komunikaci Castello severně od Halabu, kudy má jet humanitární konvoj. Zatímco syrská armáda podle Moskvy z této zóny veškeré zbraně původně stáhla, ozbrojenci syrské opozice to údajně neudělali. Syrské armádní jednotky se pak znovu k trase vrátily, když byly napadeny opozičními vojáky, uvedlo ministerstvo.

Americký ministr zahraničí John Kerry ale v pátek v telefonickém rozhovoru s ruským kolegou Sergejem Lavrovem řekl, že je na Moskvě, aby se otázka humanitární pomoci pohnula kupředu. Zpoždění v dodávkách humanitární pomoci je podle amerického ministra „opakované“ a „nepřijatelné“. Zdůraznil, že vojenská spolupráce obou zemí na syrském bojišti nepřipadá v úvahu, pokud se humanitární pomoc nedostane do Halabu a dalších obležených měst.

Spojené státy a Rusko ale přes veškeré spory, pokračující násilnosti a nedoručení humanitární pomoci podle agentury Reuters v pátek uvedly, že chtějí prodloužit čtyřdenní příměří. Oficiálně se tak ale zatím nestalo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner