Krizi na Ukrajině a zejména plánovanému pořádání místních voleb byla dnes věnována telefonická konference nejvyšších představitelů Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie. Oznámila to ruská agentura TASS. Ruský prezident Vladimir Putin podle ní svým partnerům řekl, že pro urovnání situace je nezbytný přímý dialog Kyjeva s donbaskými separatisty.

Volby neproběhnou na Krymu i jinde
Ukrajinský parlament dnes většinou hlasů vyhlásil na 25. října místní volby, které se mají konat po celé zemi, kromě anektovaného Krymu a „okupovaných“ okresů Doněcké a Luhanské oblasti na východě země. Uspořádání voleb je důležitou součástí minských dohod o urovnání ukrajinské krize.
V části Donbasu kontrolované vzbouřenci se volby z rozhodnutí parlamentu konat nemají. Separatisté na počátku měsíce ohlásili, že své vlastní místní volby uspořádají 18. října. Prezident Petro Porošenko tento záměr odsoudil jako další nezákonný a podvodný pokus Ruska podkopat mírové dohody.

Čtveřice státníků debatovala i o ukrajinské ústavní reformě

Podle TASS se Putin, Porošenko, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande během dnešní konference shodli na tom, že minské dohody podepsané letos v únoru je třeba „v plné šíři a bezpodmínečně“ plnit.
Čtveřice státníků debatovala i o ukrajinské ústavní reformě a sociální a hospodářské obnově válkou těžce poznamenaného Donbasu. Předmětem rozhovoru byly i problémy spojené s dodávkou ruského zemního plynu na Ukrajinu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner