Ruský prezident Vladimir Putin dnes posvětil téměř půlroční odklad prvních kosmických startů z nového kosmodromu Vostočnyj, který Moskva buduje na ruském Dálném východě. Šéf Kremlu při návštěvě budoucí hlavní kosmické základny Ruska kritizoval chronické problémy, které ostře sledovaný projekt od zahájení výstavby provázejí.
Nový kosmodrom nedaleko městečka Uglegorsk v Amurské oblasti na Dálném východě u čínských hranic Rusové budují od roku 2010. Vostočnyj má Rusko zbavit závislosti na kosmodromu Bajkonur, který leží na území sousedního Kazachstánu a který si Moskva pronajímá. Na nový projekt Moskva dosud vynaložila přes 100 miliard rublů (37 miliard korun).
Stavbu ale provázejí problémy. Dělníci několika firem opakovaně stávkovali kvůli zpožděným výplatám, ruská prokuratura řeší několik případů rozsáhlé korupce a zneužití úřadu. Podle dnešních informací z ruských justičních kruhů budou soudy v souvislosti se stavbou kosmodromu projednávat nejméně dvacet trestních kauz.
Vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má ruský kosmický program na starosti, dnes Putina ujistil, že stavbaři jsou s vypětím všech sil schopni zajistit, aby se první testovací start v novém kosmodromu uskutečnil podle plánu letos. „Nepotřebuji vítězná hlášení, ale kvalitní výsledky,“ reagoval prezident na Rogozinovo prohlášení. Doporučil, aby se první starty neuskutečnily letos, ale až v příštím roce na jaře. Podle ruských médií tak lze zahájení provozu očekávat v dubnu 2016.
Skluz ve výstavbě strategického projektu nezůstane podle Putina bez následků. „Od kosmické agentury Roskosmos očekávám zprávu o příčinách zdržení a závad,“ konstatoval ruský prezident. Veškeré trestní kauzy je podle Putina třeba dovést do konce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner