Každoroční poselství prezidenta Vladimira Putina o stavu země vyslechnou dnes v moskevském Kremlu poslanci obou komor federálního parlamentu. Podle zdrojů z prezidentské kanceláře má hlava státu hovořil především o sociálních závazcích státu, část poselství bude tradičně věnována i zahraniční politice.

Podrobnosti o obsahu Putinovy řeči ruské vedení tradičně tají. Prezident bude zřejmě hovořit o nadějích na hospodářské oživení a překonání krizového stavu ekonomiky. V zahraničně politické části lze podle ruských médií očekávat komentář ke vztahům Ruska se Západem, k syrskému konfliktu a ukrajinské krizi.

S největším napětím se ale čeká na Putinova slova o nově zvoleném americkém prezidentu Donaldu Trumpovi. Prezident se před americkými volbami i po nich o Trumpovi pochvalně vyjádřil a opakovaně – naposledy ve středu – vyjádřil přesvědčení, že neuspokojivý stav rusko-amerických vztahů se pod Trumpovým dohledem zlepší. Rusko je podle středečního Putinova prohlášení připraveno „ujít svou polovinu cesty“.

Putin podle Kremlu věnoval přípravě na projev značnou pozornost, nevydal se kvůli poselství ani na pohřeb kubánského vůdce Fidela Castra. Ruský prezident před poslance Státní dumy a Rady federace předstoupí po třiadvacáté, sám Putin už informoval zastupitele o stavu země třináctkrát. Tuto povinnost ukládá hlavě státu ruská ústava.

Stejně jako v minulých letech promluví Putin k poslancům ve Velkém kremelském sále za přítomnosti stovek novinářů a hlavních ruských televizních stanic. Projev začíná v 10:00 hodin SEČ.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner