Ruský prezident Vladimir Putin včera v projevu na konferenci v Soči připustil, že příštím ruským prezidentem se může stát žena, protože „v Rusku je všechno možné“. Prezidentské volby se v zemi budou konat příští rok v březnu, Putin je velkým favoritem, i když kandidaturu dosud neoznámil. Prezidentem by se stal už počtvrté.

Do boje o nejvyšší úřad se ve středu hlasitě přihlásila ruská celebrita Ksenija Sobčaková, jejíž otec Anatolij Sobčak býval jedním z nejviditelnějších ruských reformních politiků. Bývalý petrohradský starosta byl svého času Putinovým mentorem, sám prezident se k sympatiím vůči němu dodnes hlásí. Sobčak zemřel v únoru 2000, krátce předtím, než se Putin stal poprvé hlavou státu.

Sobčakova pětatřicetiletá dcera, televizní moderátorka, módní návrhářka, herečka a kritička Kremlu, Putina o svém záměru kandidovat informovala předem. Sama ve středu připustila, že při jedné z besed s prezidentem o svých plánech hovořila. Putin prý z jejích záměrů nebyl nadšen.

Podle některých ruských komentářů je kandidatura Sobčakové chytrým tahem Kremlu, který se snaží rozdělit síly opozice a zároveň nasazením atraktivní kandidátky k hlasování přitáhnout stále apatičtější voliče.

Vůdčí osobnost opozice Alexej Navalnyj prohlásil, že „Kreml potřebuje karikaturu liberálního kandidáta, protože mě k volbám pustit nechtějí“. Protikorupční aktivista podle volební komise nemůže kandidovat, protože má záznam v trestním rejstříku. Navalnyj, odsouzený podmíněně k pětiletému vězení za podvody, trest odmítá jako politický.

Podle průzkumů veřejného mínění zná Sobčakovou 95 procent Rusů, ale 60 procent z nich si o ní nemyslí nic dobrého.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner