Moskva 4. října (ČTK) – Ruský prezident Vladimir Putin dnes řekl, že jeho americký protějšek Donald Trump naslouchá ruským názorům na severokorejskou krizi. Moskva podle něho zdůrazňuje diplomacii místo dalších sankcí či vojenských akcí, uvedla agentura Reuters.

Putin, který promluvil na úvod čtyřdenního energetického fóra v Moskvě, vyzval všechny strany zasahující do krize, aby zmírnily svou rétoriku. Podle něho ti, kdo hovoří s KLDR pouze z pozice síly, jen posilují severokorejský režim.

„Jsme znepokojeni situací v Severní Koreji, sdílíme společnou hranici,“ řekl šéf ruského státu a o efektivnosti případné vojenské akce na Korejském poloostrově vyjádřil pochybnosti.

„Je možné provést globální vojenský zásah proti Severní Koreji s cílem jejího odzbrojení? Ano je. Dosáhneme tím tohoto cíle? To nevíme, protože nevíme, co tam mají a kde přesně. Nikdo to nemůže říct se stoprocentní jistotou, je to uzavřená země,“ dodal.

Putin dále hovořil o ekonomických zájmech, které spojují Moskvu s Pchjongjangem. Podle něj pracuje v současnosti v Rusku kolem 40.000 Severokorejců.

Agentura Reuters ve své analýze uvedla, že Moskva nyní hraje na obě strany. Kreml sice nové, přísnější sankce proti Pchjongjangu podpořil, dlouhodobě však úplné ekonomické izolaci KLDR odolává. I tak se snaží zabránit jakékoliv změně režimu, kterou by po případném vojenském zásahu prosazoval Washington.

„Případná změna (severokorejského) režimu vyvolává velké znepokojení. Kreml chápe, že Trump je nepředvídatelný. U Baracka Obamy si byli mnohem jistější, že nepodnikne žádné kroky, které by vedly k eskalaci, Trumpem si ale jistí nejsou,“ uvedl ruský expert Andrej Kortunov, který spolupracuje s ruským ministerstvem zahraničí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner