Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyznamenal pětici krajanů zlatými medailemi Hrdiny práce Ruské federace. Nositeli pěticípé hvězdy o váze 15 gramů se vpředvečer prvomájového svátku stali zpěvák, šéf ropné společnosti, pastevec ovcí, konstruktér a učitelka.

„Skutečné vlastenectví tkví především v obětavé práci pro blaho vlasti,“ řekl Putin při předávání vyznamenání a zdůraznil význam osobního rozvoje pro pokrok celého státu.

Asi nejznámější z pětice vyznamenaných je přinejmenším v Rusku populární interpret válečných a vlasteneckých písní Josif Kobzon, který je v současnosti místopředsedou kulturního výboru Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu. Kvůli podezření ze styků se zločineckým podsvětím mu Spojené státy v polovině 90. let zakázaly vstup do země, od loňska má kvůli podpoře proruských separatistů z východu Ukrajiny zakázaný vstup i do Evropské unie.

Staronový titul byl obnoven prezidentským dekretem v roce 2013 a je považován za připomínku dob Sovětského svazu: vyznamenání „hrdina práce“ zavedl sovětský vůdce Josif Stalin v roce 1927. Po druhé světové válce se název změnil na „hrdina socialistické práce“ a titul byl zrušen v roce 1991, kdy Sovětský svaz zanikl. Obnovení vyznamenání západní komentátoři označovali za úlitbu velké části ruské společnosti tesknící po sovětských časech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner