Ruský vůdce Vladimir Putin, který bude v neděli obhajovat svůj prezidentský mandát, dnes vydal prohlášení mobilizující k účasti ve volbách. Budoucnost Ruska závisí na vůli každého občana, uvedl prezident, podle něhož neúčastí v hlasování by se lidé zřekli práva podílet se na rozhodnutí o vývoji země.

„My v Rusku jsme vždy sami rozhodovali o našem osudu a jednali jsme podle vlastního svědomí, podle našeho chápání pravdy a spravedlnosti a podle naší lásky k vlasti. Je to náš národní charakter, který zná celý svět,“ citovala z Putinova prohlášení agentura Interfax. „Využijte svého práva zvolit budoucnost velikého, milovaného Ruska!“ vyzval prezident spoluobčany.

Podle agentury RBK bude Kreml účast v nedělních volbách napjatě sledovat. Za uspokojivý ukazatel bude prý považována hranice 65 procent, které bylo dosaženo v minulých volbách v roce 2012. Nižší procento by signalizovalo menší občanskou aktivitu, což je pro Kreml nežádoucí, poznamenala agentura.

List Kommersant dnes napsal, že po celé zemi budou úřady organizovat mimořádné trhy zlevněných potravin, které umístí do prostorů nedaleko od hlasovacích místností. Voliči budou mít rovněž možnost využít zdarma zdravotních prohlídek, případně obdržet volné lístky do kin a divadel. V některých městech bude tuto neděli veřejná doprava zdarma.

Volby budou podle ruských médií sledovat stovky pozorovatelů z Ruska i ze zahraničí. Šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová zvlášť upozornila, že je žádoucí i přítomnost pozorovatelů z Fondu boje s korupcí opozičního aktivisty Alexeje Navalného nebo z monitorovací organizace Golos, která podle Moskvy udržuje kompromitující kontakty se zahraničím.

Pozorovatelé z Británie podle informace listu Izvestija do Ruska nepřijedou. Svou účast prý odvolali kvůli otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury, z níž Londýn obviňuje Moskvu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner