Rekreanti, kteří v sobotu zamíří na Jadran autem přes Slovinsko, především tunelem Karavanky na rakousko-slovinské hranici, se musejí obrnit trpělivostí a připravit na dlouhé čekání v kolonách. Do těchto končin totiž zamíří nové turnusy a ve dvou lidnatých německých spolkových zemích začínají prázdniny. Problémy v dopravě ovšem dramaticky zhorší dnešní návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina.

Slovinské úřady upozornily, že tunel Karavanky, který je jednou z dopravních tepen mezi severem Evropy a Jaderským mořem, bude kvůli cestě šéfa Kremlu během dne opakovaně zavírán. S těmito uzavírkami, jež mohou být na více komunikacích, je třeba počítat přinejmenším od 09:00 do 18:00 SELČ. Jejich přesný rozpis znám není, neboť vše bude souviset s Putinovým programem a také s aktuálními bezpečnostními opatřeními.

Rakouský autoklub ÖAMTC vzhledem k souběhu uvedených potíží radí odložit cestu na neděli. Německý ADAC naproti tomu rovnou doporučuje vyrazit na jih až po víkendu. Pokud se však turisté přesto chtějí do Slovinska a Chorvatska vydat dnes, nabízí se jako určité řešení alternativní trasa přes sever Itálie. I tu ovšem nepochybně využije hodně řidičů.

Ruský prezident přijede do Slovinska uctít památku 300 ruských prvoválečných zajatců, kteří před 100 lety zahynuli při pádu laviny v horském průsmyku Vršič. Odhalí také nový vojenský památník na centrálním hřbitově v Lublani.

Slovinská média ale s Putinovou cestou spojují i naději, že bude symbolickým krokem směrem k uvolnění obchodních sankcí uvalených Evropskou unií na Rusko kvůli anexi ukrajinského Krymu a vedení války na východě Ukrajiny. Rusko je totiž nejdůležitějším obchodním partnerem Slovinska mimo EU.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner