Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Íránu během jednání s prezidentem Hasanem Rúháním nabídl podporu jaderné dohodě s Teheránem. Informovala o tom agentura AP. Americký prezident Donald Trump nedávno pohrozil, že platnost dohody může vypovědět.

Putin přijel do Teheránu na třístranný summit, během kterého se krom íránského prezidenta má setkat i s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem. Na programu jednání má být zejména situace na Blízkém východě a hospodářská spolupráce.

Putin má nejprve na programu dvoustranné rozhovory se svými partnery, po nich se uskuteční společné jednání. V podobném formátu se státníci setkali už loni v srpnu v Baku. Rusko, Írán a Ázerbájdžán se dělí o Kaspické moře a předpokládá se, že na téma jednání se dostanou i železniční a silniční projekty.

Během setkání Putina s Rúháním přišla řeč na smlouvu o omezení íránského jaderného programu, která ruší sankce proti Teheránu. „Skutečnost, že některé země nectí mezinárodní závazky, není přijatelná,“ řekl Putin podle prohlášení úřadu íránského prezidenta.

„Jednostranné vypovězení jaderné dohody pod jakoukoli záminkou není přijatelné,“ dodal Putin. Reagoval tak na prohlášení Donalda Trumpa, podle něhož jde o jednu z nejhorších dohod, jaké kdy Spojené státy uzavřely. Podle amerického prezidenta je reálné, že platnost dohody skončí. S tím ale nesouhlasí ostatní signatáři, mezi nimiž je kromě Íránu také Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína.

Podle jaderné dohody z roku 2015, uzavřené se šesti světovými mocnostmi, se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských hospodářských sankcí, které s tímto programem byly spojeny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner