Moskva 14. prosince (ČTK) – Ruský prezident Vladimir Putin se dnes setká s novináři při své poslední velké tiskové konferenci v nynějším volebním období. Každoroční akce začne v Kremlu v 10:00 SEČ a ústředním tématem podle všeobecného očekávání budou březnové prezidentské volby, v nichž je Putin favoritem. Dnešní tiskovkou podle analytiků de facto začne volební kampaň.

Hlava státu se podle sdělení Kremlu jako vždy na tiskovou konferenci svědomitě chystala; přípravě prý Putin věnoval celou středu až do pozdní noci. Okázalou podívanou, kterou přenášejí všechny hlavní ruské televize, už delší dobu připravovaly týmy prezidentských poradců.

Putin svou novou kandidaturu ohlásil nedávno, neupřesnil ale, zda se o znovuzvolení bude ucházet jako nezávislý nebo jako kandidát vládní strany Jednotné Rusko. Po dnešním setkání s médii by mohlo být jasno.

Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova bude podoba prezidentova setkání s tiskem tradiční. Konference tedy bude několikahodinová a zaměřená bude hlavně na vnitropolitická sociální a ekonomická témata.

K účasti na největší mediální show roku v Rusku, kterou Putin poprvé zorganizoval hned po svém prvním zvolení v roce 2001, se podle agentury RIA Novosti přihlásilo přes 1600 novinářů. Je mezi nimi i Putinova protikandidátka, známá televizní moderátorka Xenija Sobčaková, od níž někteří očekávají nepříjemné otázky.

Tisková konference tradičně trvá kolem čtyř hodin a letošní rok nebude nejspíš výjimkou. Loni trvala tři hodiny 50 minut, rekord drží rok 2008, kdy Putin hovořil s novináři čtyři hodiny 40 minut.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner