Moskva 21. července (ČTK) – Za více než milion eur se podařilo vydražit švýcarské hodinky, jejichž záruční list byl vystaven na jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. Jméno nového majitelé zůstává v tajnosti, uvedla ruská redakce BBC s odvoláním na monackou aukční síň.

Podle ní se luxusní strojek prodal hned v první den dražby a kupec za něj zaplatil 1,054 milionu eur (asi 27,5 milionu Kč). „Hodinky byly prodány, ale nemůžeme odhalit jméno nového majitele kvůli důvěrnosti této informace,“ uvedla aukční síň.

Kreml se již dříve distancoval od nabídky aukčního domu, nabízejícího v dražbě strojek Patek Philippe coby skvost ze sbírky ruského prezidenta. „Je to výmysl,“ prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov minulý měsíc.

Společnost Monaco Legends, která aukci Antiquorum pořádala, uvedla, že dotyčné hodinky původně zakoupila „velmi významná osoba jako dárek člověku jménem Vladimir Vladimirovič Putin“. Dodala, že v záručním listu Patek Philippe „bývá v 99,9 procentech případů“ uvedeno jméno zákazníka a pouze v naprosto výjimečných případech může být doklad vystaven na jiné jméno.

Platinové hodinky Patek Philippe 5208P Triple Complication, které si lze pořídit jen na zakázku a jejichž cena se odhaduje na milion dolarů, byly podle certifikátu prodány v londýnské prodejně Watches of Switzerland. Specializovaný server Hodinkee, který jako první na nabídku upozornil, připomněl, že ruský prezident se již ukázal s hodinkami, jejichž cena vysoko převyšuje oficiální roční příjem hlavy státu. Například při podpisu smlouvy o anexi Krymu měl na zápěstí Blancpain Aqualung, odpovídající příjmům za celé šestileté období v čele státu.

Putinovy hodinky se několikrát dostaly do popředí pozornosti médií. V roce 2005 novináři zjistili, že prezidentovy hodinky stojí stejně jako roční plat hlavy státu. V srpnu 2009 nejprve obdaroval svými hodinkami syna sibiřského pastevce, aby v září při návštěvě továrny v Tule si o stejné hodinky řekl místní zámečník – a Putinovi nezbylo, než je stáhnout ze zápěstí. Na jaře prezident obdaroval hodinkami – zřejmě nikoliv vlastními – svého bývalého nadřízeného v sovětské rozvědce, který slavil 90. narozeniny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner