Rada bezpečnosti OSN bude dnes hlasovat nejen o francouzském návrhu rezoluce o klidu zbraní a bezletové zóně v syrském Halabu, nýbrž i o protinávrhu, který v pátek večer SELČ předložilo Rusko. Je přitom velmi pravděpodobné, že se obě rezoluce dočkají veta a Sýrie a obležený Halab kvůli hlubokému názorovému rozdělení mocností bude dál sužovat válečný konflikt.

Protinávrh, s nímž Rusko přišlo na poslední chvíli, západní stoupence rezoluce vypracované Francií zaskočil, napsala agentura AP. Někteří diplomaté to označili za brilantní tah Moskvy, protože tím přinutí západní mocnosti rovněž k vetu. Rusko tak nezůstane jediné v negativním světle jako někdo, kdo brání klidu zbraní v Sýrii.

Stálý představitel Ruska při OSN Vitalij Čurkin dal předem najevo, že francouzský text je pro Moskvu nepřijatelný, protože by ruská a syrská letadla musela zůstat na zemi, a bude ho tudíž muset vetovat. Na druhé straně je velice pravděpodobné, že západní mocnosti odmítnou ruský návrh, který se nezmiňuje o zastavení náletů v Halabu.

Podle agentury TASS ruský návrh klade důraz na oddělení bojovníků opozice proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi od radikálů Fronty dobytí Sýrie (bývalé An-Nusry) a na odsunu ozbrojenců této teroristické organizace z Halabu v souladu se čtvrtečním vyjádřením zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury. Ten řekl, že pokud se Fronta dobytí Sýrie rozhodne z východního Halabu odejít, osobně jí poskytne eskortu.

Ruský text rovněž vyzývá strany, aby plnily rusko-americkou dohodu z 9. září, která se týká zastavení bojových akcí a vytvoření podmínek pro poskytnutí humanitární pomoci civilnímu obyvatelstvu.

Rada bezpečnosti by podle AP měla nejprve hlasovat o francouzském návrhu rezoluce a poté o ruském.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner