Rada vysokých škol podpořila turecké akademiky, kterých se dotkly čistky po zmařeném pokusu o vojenský převrat. Vyzvala českou vládu, aby se za turecké akademiky jednoznačně postavila. Rada VŠ to uvedla v prohlášení zaslaném ČTK. Turečtí státní představitelé by podle ní měli respektovat principy akademické samosprávy a akademických svobod.

„Rada VŠ se dále obrací na vládu ČR, aby na základě historických zkušeností Československa s čistkami na vysokých školách v dobách totalitních režimů a při vědomí zásadní role studentů v roce 1989, neváhala a jednoznačně podpořila akademické svobody v Turecku a dále aby ve spolupráci s dalšími zeměmi EU přijala veškerá opatření na podporu turecké akademické obce,“ stojí v prohlášení.

Rada VŠ je orgánem reprezentace vysokých škol, zaujímá stanoviska a doporučení pro ministerstvo školství v zásadních věcech týkajících se rozvoje, činnosti a zájmů vysokých škol a členů akademické obce.

Podle agentury Anadolu ve středu turecké ministerstvo školství oznámilo, že propustilo 21.738 svých zaměstnanců po celé zemi. Odebralo licence 21.000 učitelům pracujícím v soukromé sféře a zavřelo 626 vzdělávacích institucí, z nichž většina jsou soukromé školy. Turecká vysokoškolská rada (YÖK) nařídila 1577 děkanům státních i privátních univerzit, aby podali rezignaci. Zakázala také akademikům až do odvolání cestovat do ciziny.

Jde o další z kroků v tažení proti příznivcům duchovního Fethullaha Gülena, jehož hnutí provozuje v Turecku řadu škol i sociálních institucí. Tohoto islámského klerika, který dlouhodobě žije v USA, turecká vláda považuje za strůjce pokusu o puč. Podle YÖK by měly univerzity okamžitě zpět do vlasti povolat všechny své zaměstnance, kteří v cizině už pobývají. Rektory vyzvala, aby prověřili členy svých akademických sborů kvůli možnému napojení na Gülenovo hnutí. Čtyři univerzitní rektory YÖK odvolala.

Turecké akademické obci vyjádřila již dříve podporu Česká konference rektorů (ČKR). Situace podle ní ohrožuje akademické svobody a autonomii škol. Vyjádřila nesouhlas s perzekucí a solidaritu tureckým kolegům. Vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) na svém facebookovém profilu napsal, že se s českými vysokými školami spojí, zda by případně nenašly místo pro některé turecké experty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner