Radikálové z Islámského státu (IS) se prý přesunují i s rodinami ze syrské Rakky do iráckého Mosulu. Rakka byla dosud jejich baštou, teď je cílem náletů. Oznámil to dnes Ramí Abdar Rahmán, který hovoří z exilu za syrské ochránce lidských práv. Řekl také, že při ruských a francouzských náletech zahynulo v Sýrii od neděle 33 členů IS.

Nálety podle něj mířily na sklady zbraní, kontrolní stanoviště a ubytovny pro bojovníky IS v Rakce a jejím okolí. Za minulých 72 hodin při nich podle Rahmána přišlo o život 33 radikálů a několik desítek bylo zraněno.

Rahmán také ohlásil, že členové IS i velitelé začali převážet své rodiny z Rakky do Mosulu. IS obsadil toto druhé největší irácké město loni a irácká armáda se připravuje na ofenzivu proti němu. Zatím se jí ale nepodařilo dobýt zpět ani menší Ramádí.

Francouzské letectvo, které je v koalici zemí, jež bojuje proti IS v Sýrii od loňska, zintenzivnilo nálety proti IS po pařížských atentátech, při nichž 13. listopadu zahynulo 129 lidí. K teroristickým útokům se přihlásil IS.

Rusko v Sýrii nasadilo letectvo koncem září a prezident Vladimir Putin po útocích v Paříži řekl, že armáda zintenzivní nálety na radikály v Sýrii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner