Radikálové z organizace Islámský stát (IS) zničili v syrské starověké Palmýře tři staré hroby. Byly to údajně ty nejzachovalejší z věžových hrobek na palmýrském pohřebišti. V srpnu IS v Palmýře vyhodil do vzduchu také dva cenné chrámy.

Zničena byla i hrobka z prvního století

U hradeb Palmýry se nacházelo velké pohřebiště s bohatě zdobenými hroby stavěnými do podoby věží nebo domů s podzemními komorami. „Vyhodili do vzduchu tři pohřební věže, ty nejzachovalejší a nejkrásnější,“ řekl dnes agentuře AFP Maamún Abdalkarím, který vede oddělení památek a muzeí.

Podle agentury Reuters je jednou ze zničených hrobek čtyřpatrová věž Elahbel pocházející z roku 103.
Palmýra byla ve starověku významnou zastávkou na trase karavan. Dnes leží v poušti a je v ní rozsáhlé a cenné archeologické naleziště, kvůli němuž je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

IS, který už zničil významné historické památky v Iráku, Palmýru obsadil v květnu. V srpnu v Palmýře vyhodil do vzduchu Belův chrám a Baal-Šaminův chrám. Generální ředitelka Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Irina Bokovová zničení Belova chrámu označila za „zločin proti civilizaci, který nelze tolerovat“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner