Podle nové bilance si dnešní útok jižně od Bagdádu vyžádal na 100 obětí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní policii a zdravotníky. K atentátu se již dříve přihlásili ozbrojenci z takzvaného Islámského státu, kteří obsadili rozsáhlá území v Iráku a sousední Sýrii. Bomba umístěná v nákladním automobilu explodovala na benzínové stanici, kde v tu chvíli stálo množství autobusů se šíity, kteří se vraceli z oslav svého významného svátku arbaín. Mezi oběťmi je nejspíš mnoho Íránců.

Útok se stal ve vesnici Šúmalí na trase z jihoirácké Karbaly, kde se svátek slavil. Do Karbaly se v tomto období sjíždějí miliony šíitů nejenom z Iráku, ale také z jiných zemí, především z Íránu. „V době výbuchu bylo na benzínové stanici nejméně sedm autobusů s poutníky,“ citovala agentura AFP místního policistu. „Autobusy byly plné Íránců, Bahrajňanů a Iráčanů,“ uvedl jiný policejní zdroj. Šúmalí leží 120 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu a asi 80 kilometrů od Karbaly.

IS podobně jako další sunnitské extremistické organizace považuje šíity za odpadlíky od islámu, čímž zdůvodňuje útoky na ně. Období arbaínu bývalo i v minulosti poznamenáno útoky na šíity.

Arbaínem končí 40denní smutek připomínající smrt imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda. Husajn se svými spojenci zahynul v bitvě u Karbaly roku 680 a jeho smrt šíité oplakávají při svátku ášúrá. Poutníci při něm míří k mauzoleu, kde je imám pohřben. K rituálům patří mrskání, při němž teče krev v upomínce na Husajnovo utrpení. Na oslavy svátku letos do Karbaly dorazilo odhadem 17 až 20 milionů poutníků, mezi kterými byly asi tři miliony Íránců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner