Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zrušil pokutu 30.000 korun pro ministerstvo obrany za údajné dělení zakázek při nákupu vybavení pro vojáky. Nově zjistil, že už uplynula lhůta, kdy se může nákupy z let 2007 zabývat. ČTK to zjistila z webu úřadu.

Chybně vypsané tendry

ÚOHS se zakázkami ministerstva zabýval od konce roku 2013. Konkrétně šlo o nákupy taktických nožů, transportních tašek, dalekohledů nebo zásahových kombinéz. Dodavatelé byli vybíráni v menších tendrech odděleně ve stejné době, podle úřadu tak mělo ministerstvo vypsat jeden tendr, ve kterém mohlo dostat výhodnější nabídky.

Ministerstvo prý zákon neporušilo

Resort se bránil tím, že pokud by vypsal tendr na vojenskou výstroj jako celek, dostal by se také do konfliktu se zákonem. „Považovat tak rozdílný materiál jako jsou oděvní součástky, transportní tašky a dalekohled za předmět jediné veřejné zakázky pouze na základě definice zákona o ozbrojených silách ČR je v rámci zákona nesystémové a mohlo by to vést k vytvoření nežádoucího precedentu i v jiných oblastech zadávání veřejných zakázek,“ uvedl resort v odvolání proti pokutě.

Touto argumentací se ale už Rafaj nezabýval. ÚOHS zjistil, že případ je už promlčený, proto musel řízení celé zastavit. Rozhodnutí je už pravomocné.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner