Španělský premiér Mariano Rajoy dnes po mimořádném jednání vlády oznámí, jakým způsobem Madrid omezí autonomii Katalánska v reakci na pokračující snahu tamního vedení vyhlásit nezávislost regionu. V Barceloně a dalších katalánských městech se bez ohledu na podobu vládního plánu čekají masové demonstrace proti pondělnímu uvěznění vůdců separatistických organizací.

Rajoyův kabinet se sejde v 10:00 SELČ a představitelé španělských stran již v pátek naznačili, že mezi projednávanými opatřeními bude například převzetí kontroly nad katalánskou policií, rozpočtem tamní vlády či televizní stanicí TV3. Ve hře je i vyhlášení předčasných voleb do katalánského parlamentu, které by se podle španělských médií mohly konat již v lednu.

Katalánské vedení, které stále prosazuje vyhlášení nezávislosti na základě neústavního referenda z počátku tohoto měsíce, plán na omezení autonomie odmítá a vyzývá Madrid k dialogu. Očekává se, že zveřejnění autoritativních kroků ze strany centrální vlády vyvolá mezi separatisticky laděnou částí katalánské veřejnosti další protesty.

Svou nevoli s počínáním Madridu hodlají dnes desetitisíce Katalánců dát najevo na demonstraci v Barceloně ohlášené na 17:00 SELČ. Hlavním podnětem k jejímu svolání bylo pondělní uvalení vazby na Jordiho Cuixarta a Jordiho Sáncheze, lídry dvou separatistických sdružení obviněné ze vzpoury během přípravy referenda. Jejich příznivci je označují za politické vězně a požadují jejich propuštění.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner