Rakouská vláda rozhodla, že opakované druhé kolo prezidentských voleb se bude konat 2. října. Oznámil to kancléř Christian Kern po dnešním jednání svého kabinetu, který tak schválil návrh termínu, s nímž na zasedání přišel ministr vnitra Wolfgang Sobotka.

S tímto datem voleb musí ještě vyslovit souhlas hlavní výbor Národní rady, tedy dolní komory parlamentu. To je ovšem považováno za pouhou formalitu.

Druhé kolo prezidentských voleb se konalo v květnu. Výsledky ale kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů zrušil 1. července tamní ústavní soud.

Volby velmi těsně vyhrál Alexander Van der Bellen. Získal jen o 30.863 hlasů více než jeho soupeř, kandidát Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer. Výsledek na Bellenovu stranu převážilo korespondenční hlasování, kterého využilo na 570.000 voličů.

FPÖ hlasování napadla u ústavního soudu, protože podle svědectví z volebních komisí byly některé hlasy sečteny ještě před stanoveným termínem pro otevření obálek. V některých případech navíc obálky otevírali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění.

Kancléř Kern společně s vicekancléřem Reinhardem Mitterlehnerem po zasedání vlády podle listu Der Standard rovněž sdělili, že návrhy na změny ve volebním zákonu, které se objevily v souvislosti s rozhodnutím ústavního soudu opakovat volby, se kabinet bude zabývat až v klidu po volbách.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner