Vídeň 16. prosince (ČTK) – Předsedové Rakouské lidové strany (ÖVP) Sebastian Kurz a Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache dnes seznámili prezidenta Alexandera Van der Bellena s dohodou o vládní koalici, k níž dospěli v pátek. Po schůzce se šéfem státu nic bližšího nesdělili, o podrobnostech koaličního ujednání budou hovořit na odpolední tiskové konferenci.

Dopoledne nyní oba politiky čekají setkání s politickými grémii stran. Vedoucí orgány ÖVP a FPÖ totiž musejí vládní spolupráci dát své požehnání, což je ovšem považováno za pouhou formalitu.

Šéf lidovců, dosavadní ministr zahraničí Sebastian Kurz v pátek večer na společné tiskové konferenci se Strachem oznámil, že se strany po 61 dnech od voleb dohodly na vládní spolupráci. Kancléřem bude 31letý Kurz, který se tak stane aktuálně nejmladším evropským premiérem. Podle médií se počítá s tím, že jeho kabinet by mohl složit přísahu už v pondělí, pokud prezident neodmítne některé navrhované ministry.

Koaliční rozhovory mezi konzervativní ÖVP a pravicově populistickou FPÖ trvaly od října, kdy lidovci vyhráli parlamentní volby. Svobodní v nich skončili třetí, těsně za sociálními demokraty (SPÖ) dosavadního kancléře Christiana Kerna.

Základními body vládní spolupráce by měla být v příštích pěti letech reforma daní, posílení prvků přímé demokracie a další zpřísnění imigrační politiky. Kurz už ve čtvrtek ujistil, že nová vláda bude proevropská. FPÖ již dříve ustoupila od výzev, aby Rakousko následovalo Británii s referendem o vystoupení z Evropské unie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner