Rakouské úřady letos přijaly už 85.000 žádostí o azyl. S odvoláním na statistiky ministerstva vnitra o tom informovala agentura APA. Od počátku září alpskou zemí prošlo více než 600.000 lidí. Kancléř Werner Faymann varoval, že migrační krize bude v následujícím roce ještě horší než letos.

Za celý letošní rok by se počet podaných žádostí o azyl mohl pohybovat mezi 90.000 a 95.000, uvedl mluvčí rakouského ministerstva vnitra Karlheinz Grundböck. Loni přitom v zemi o azyl požádalo zhruba 28.000 lidí, v roce 2013 bylo žadatelů kolem 17.500.

Podle rakouského kancléře Wernera Faymanna není migrační krize ještě zdaleka u konce. Rok 2016 podle něj bude ještě tvrdší než letošek. „Mnoho lidí si plete příchod zimy se zlepšením uprchlické situace,“ uvedl.

Od 5. září Rakouskem prošlo více než 600.000 migrantů, většinou na cestě do Německa. V posledních dnech se podle mluvčího ministerstva vnitra počet procházejících běženců pohybuje kolem 2000 až 5000 denně.

Nekontrolovaný příliv migrantů do země po takzvané balkánské stezce chce rakouská vláda do budoucna usměrnit pomocí „zvláštních stavebních opatření“ na hranici se Slovinskem. Stavbu dva a půl metru dlouhého plotu, jehož vztyčování začalo minulé pondělí, v pátek stavbaři prozatím ukončili.

Nyní zbývá postavit kontejnery pro registraci migrantů a místa určená ke kontrole osob a zavazadel. Celý komplex nedaleko štýrského hraničního přechodu Spielfeld by měl být hotový do konce roku. Během 24 hodin by mělo středisko odbavit až 11.000 lidí. V přilehlých stanech bude moci nocovat na 4000 osob.

Plot ale zatím nedosahuje původně plánované délky. Úřady totiž nadále jednají s vlastníky pozemků, kteří nechtějí povolit jeho stavbu na svých polích. Podle mluvčího zemské policie Josefa Klammingera se s některými z nich rýsuje dohoda. Před týdnem rakouský tisk informoval, že kvůli odporu majitelů pozemků by ve čtyřkilometrovém plotě mohly být mezery o celkové délce až 800 metrů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner