Rakousko letos přijme již jen 37.500 žadatelů o azyl a do roku 2019 jich má být celkem nejvýše 127.500. Zásadní rozhodnutí padlo na dnešním jednání vlády s hejtmany spolkových zemí v úřadu šéfa vlády Wernera Faymanna, informuje agentura APA. Loni Rakousko přijalo 90.000 žadatelů o azyl.

Kancléř Faymann, který se podobně jako vláda v Německu dlouho bránil stanovení jakýchkoli limitů, označil stanovená čísla za „normativ“, zatímco podle vicekancléře Reinholda Mitterlehnera jde o „horní hranici“. Co však bude následovat v případě překročení uvedeného limitu, zůstává otevřené, poznamenala APA. Kancléř zároveň uvedl, že dnešním krokem chce jeho vláda také burcovat Evropu.

„Nemůžeme v Rakousku přijmout všechny žadatele o azyl,“ zdůraznil Faymann v souvislosti s důvody, které vedly k rozhodnutí omezit příjem žadatelů o azyl a k výrazné změně dosavadní politiky Vídně. „Velké množství uprchlíků přetěžuje náš systém,“ podpořil předsedu vlády vicekancléř.

Dohodnutá horní hranice pro letošek činí 37.500 žadatelů, pro příští rok 35.000 a pro rok 2018 jen 30.000. Od ledna do konce června 2019 se pak počítá s přijetím dalších 25.000 lidí.

Pokud jde o postup při případném překročení stanovených limitů, není vláda podle agentury APA zatím schopna říci, jak se bude postupovat. Podle kancléře se hovoří o výrazném posílení kontrol na hranicích a Mitterlehner míní, že by se také mohl zvýšit počet zamítnutí žádostí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner